Doradztwo zawodowe

Metoda BBT – Obrazkowy Test Zawodów Martina Achtnicha – powstała w latach 70-tych w Szwajcarii. Jest to metoda projekcyjna, której niewątpliwą zaletą jest odwołanie się do głębokich zasobów człowieka, a nie jedynie do jego zainteresowań. Służy objaśnieniu stosunku, dyspozycji i skłonności, które mamy do środowiska zawodowego i do przedstawionych czynności. Metoda ta posiada doskonałe opracowanie statystyczne – prace nad nią trwały ponad 20 lat w Szwajcarii, a następnie w szeregu innych krajów europejskich.

Test M. Achtnicha pozwala przewidzieć, czy wybór danej działalności zawodowej przyniesie zadowolenie. Dzięki temu jest możliwość zapobiegania szkodliwym następstwom wyboru niewłaściwego zawodu – chorobom zawodowym, czy braku satysfakcji i poczucia spełnienia.

Metoda ma dwie fazy: w pierwszej poprzez projekcję odkrywa się swoje skłonności, druga faza ma za zadanie pomóc w zrozumieniu ich. Przy czym pamiętać musimy, że wybór zawodu – jeśli ma być trafny – to czasochłonny proces, wymagający zaangażowania zarówno doradcy, jak i osoby zasięgającej porady.

 

Test przeznaczony jest dla osób młodych, które dopiero wybierają swój zawód, ale też dla tych, które chcą zmian w swoim życiu, a nie są pewne kierunku, w jakim powinny podążać, by osiągnąć zadowolenie. Czasem sytuacje życiowe zmuszają do zmiany zawodu, albo po prostu czujemy, że posiadamy talenty, które możemy rozwinąć i wykorzystać.

 

 

Powrót…Visit Us On FacebookVisit Us On Linkedin